23 maja 2017Dlaczego warto korzystać z usług pośrednictwa?

Wielu właścicieli nieruchomości patrzy nieprzychylnie na usługi pośrednictwa w sprzedaży. Wielu uważa, iż jest to niepotrzebny wydatek, a ze sprzedażą z łatwością poradzą sobie samodzielnie. Jednak czy w rzeczywistości osoba nie posiadająca odpowiedniej wiedzy ani kwalifikacji może bez problemu poruszać się po rynku nieruchomości?

Zazwyczaj właścicieli nieruchomości, zarówno mieszkaniowych jak i lokali komercyjnych, można podzielić na trzy charakterystyczne grupy.

Pierwszą grupę stanowią właściciele, którzy wolą zdać się na wiedzę ekspertów i od razu kierują do nich swoje kroki. Zazwyczaj wybierają jednego sprawdzonego pośrednika, z którym podpisują umowę współpracy na wyłączność. W tym przypadku pośrednik w określonym w umowie czasie jest zobowiązany do znalezienia nabywcy na nieruchomość. Dokłada on wszelkich starań aby doszło do transakcji, gdyż chce wywiązać się ze swojej umowy i otrzymać umówioną prowizję. Jest on w tym wypadku jedynym reprezentantem właściciela podczas przeprowadzania transakcji.

Do drugiej kategorii właścicieli należą tacy, którzy owszem, kierują się do pośrednika, jednak nie do jednego. Z żadnym z nich właściciel nie podpisuje umowy pośrednictwa na wyłączność, a jedynie umowę, na podstawie której dany pośrednik otrzyma wynagrodzenie dopiero w wypadku finalizacji sprzedaży. Mogłoby się wydawać, iż przyspieszy to sprzedaż, jednak w rzeczywistości wprowadza to dużo chaosu oraz przysparza problemów właścicielom – chociażby w przypadku mieszkania musi być ono niemal zawsze dostępne, aby chętni mogli je oglądać. Ponadto może to znacznie utrudnić współpracę, gdyż nad sprzedażą jednego mieszkania może działać nawet kilka do kilkunastu biur nieruchomości.

Trzecia grupa charakteryzuje się zupełną niechęcią do usług pośredniczenia w sprzedaży nieruchomości. Według tej grupy, pośrednicy biorą pieniądze za nic i działają jedynie w swoim własnym interesie. Takie osoby zajmują się od początku do końca przeprowadzeniem transakcji, która jednak nie zawsze przebiega po ich myśli.

Czy powinienem samodzielnie zająć się sprzedażą nieruchomości?

Jeżeli jesteś osobą, która się waha i nie wie czy może powinna zająć się samodzielnie sprzedażą swojej nieruchomości, czy jednak oddać sprawę w inne ręce, to powinieneś odpowiedzieć sobie na trzy kluczowe pytania. Istnieje możliwość, że na wszystkie pytania odpowiesz twierdząco – być może masz już odpowiednie doświadczenie i możesz zająć się sprzedażą samodzielnie. Jednak jeżeli na chociaż jedno z pytań odpowiesz negatywnie, warto się zastanowić czy sprzedaż nieruchomości komercyjnej bądź mieszkania najzwyczajniej cię nie przerośnie. Pytania są następujące:

1. Czy posiadam wystarczające umiejętności sprzedaży co osoba pośrednicząca? To znaczy czy będę w stanie doprowadzić do transakcji w takim samym czasie, co pośrednik bądź bardzo do niego zbliżonym?

2. Czy potrafię negocjować warunki umów oraz czy zdaję sobie sprawę z możliwych zagrożeń, i „kruczków prawnych”, oraz czy będę w stanie na nie odpowiednio zareagować? Czy transakcja, którą mam zamiar przeprowadzić zostanie rzeczywiście zrealizowana na przewidzianych przeze mnie warunkach?

3. Czy mam wystarczającą ilość czasu, chęci i zapału aby się tym zająć?

Czy mogę stracić pieniądze i ewentualnie ile jeżeli samodzielnie podejmę się sprzedaży?

Nawet jeżeli dany właściciel posiada wiedzę i umiejętności aby przeprowadzić transakcję, ale nie posiada wystarczającej ilości czasu, to może na tym jedynie stracić. Znalezienie odpowiedniego kupca zajmuje pewien okres czasu, a odkładanie sprawy na później i zajmowanie się nią „po łebkach” nie przyniesie pożądanego efektu. Przyjrzyjmy się sytuacji, która pomoże każdemu zrozumieć, dlaczego zwlekanie z podjęciem decyzji przynosi straty.

Załóżmy, że sprzedanie pewnego lokalu użytkowego z pośrednikiem trwałoby około 3 miesięcy, natomiast samodzielna sprzedaż lokalu zajęłaby właścicielowi 9 miesięcy. Jest to 6 miesięcy dodatkowej zwłoki, która generuje straty. Skąd pojawiają się straty? Otóż to, straty wynikają z samego utrzymywania nieruchomości oraz braku zysku bądź odsetek od uwolnionej z lokalu gotówki. Ponadto właściciel może ponosić koszty z tytułu kosztów obsługi kredytu, jeżeli takowy został zaciągnięty na nieruchomość. Koszty poniesione przez 6 dodatkowych miesięcy wynoszą około 3% wartości tego lokalu komercyjnego. Te 3 % wartości to kwota średnio wyższa, niż ta wypłacana na prowizję. Tym samym w ogólnym rozrachunku właściciel straci więcej pieniędzy niż gdyby powierzył swoją inwestycję w ręce profesjonalisty.

Na czym polega praca pośrednika nieruchomości?

Zadaniem pośrednika, któremu zostanie zlecone sfinalizowanie umowy sprzedaży jest zabezpieczenie interesów swojego klienta. W pierwszym etapie pracy pośrednika nie otrzymuje on żadnego wynagrodzenia! Dlatego nie można powiedzieć, aby pracował on w swoim interesie. Wynagrodzenie dostanie on dopiero wtedy, gdy dojdzie do sfinalizowania umowy, a klient będzie mógł się cieszyć nową nieruchomością.

Pierwszy etap pracy pośrednika obejmuje czas od rozpoczęcia współpracy aż do momentu znalezienia zainteresowanego i zawarcia umowy przedwstępnej pomiędzy właścicielem a zainteresowanym. Jednakże zanim przedstawiciel dojdzie do tego momentu musi dołożyć wszelkich starań, aby nieruchomość została odpowiednio wystawiona i ogłoszona. Biura pośrednictwa mają doświadczenie oraz odpowiednie kontakty, które są w stanie uruchomić w celu odpowiedniego pozycjonowania nieruchomości na rynku.

Drugi etap pracy zaczyna się dopiero po podpisaniu umowy przedwstępnej. Często w tej części transakcji pośrednik musi korzystać ze wszystkich swoich możliwości i umiejętności aby doprowadzić do zawarcia umowy sprzedaży. W rzeczywistości jest to najtrudniejsza część transakcji, gdyż wymaga przygotowania wielu skomplikowanych dokumentów oraz aktu końcowego, który nie przygotowanej osobie mógłby spędzić sen z powiek. Już nawet po zawarciu transakcji i zapłacie za sprzedawany lokal pośrednik ma w obowiązku przygotowanie protokołu wydania nieruchomości, który również odgrywa bardzo ważną rolę w zakończeniu umowy. Jak widać, praca pośrednika trwa do samego końca, a nawet nieco dłużej aniżeli mogłoby się wydawać.

Jakie są korzyści płynące ze współpracy z pośrednikiem nieruchomości?

Znalezienie dobrego i rzetelnego pośrednika to już połowa sukcesu. Jeżeli powierzymy swoją nieruchomość osobie o odpowiedniej wiedzy i przygotowaniu, to nie powinniśmy się już niczym więcej martwić, gdyż to na jej głowie znajduje się rozwiązywanie ewentualnych problemów. To ona zajmuje się ułożeniem transakcji w taki sposób aby pogodzić, często sprzeczne, wymagania stron kontraktu. Zdarza się również, że pewne transakcje mogą się wydawać wręcz niemożliwe do przeprowadzenia, jednak doświadczony doradca będzie miał większe pojęcie na temat tego co można zrobić, aby osiągnąć zamierzony efekt w przeciwieństwie do osoby niebędącej obytą w temacie.

Pośrednik nieruchomości o odpowiednio długim stażu pracy będzie wiedział jak przeprowadzić klienta przez negocjacje z potencjalnymi kupcami oraz doprowadzi do finalizacji transakcji. Jest on zobowiązany do bycia obecnym podczas zawierania umowy przedwstępnej i końcowej. Jednocześnie to on zajmuje się przygotowaniem do nich dokumentów. W rzeczywistości pomoc pośrednika jest nieoceniona, gdyż oszczędza on właścicielom wiele trudu, wypełniania formalności oraz… czasu.

Właściciel nieruchomości, który nie będzie podejmował się samodzielnego poszukiwania chętnych może w ogóle nie uczestniczyć w wyborze kupującego. Cały proces poszukiwania właściwego kupca bierze na siebie pośrednik. Jednocześnie to do niego kierowane są wszelkie telefony związane z dostarczaniem informacji zainteresowanym osobom na temat obiektu sprzedaży. Zajmuje się on prezentowaniem lokalu, gdyż obecność właściciela podczas prezentacji często jest zupełnie niepotrzebna. Każdy kto kiedykolwiek próbował sprzedać, bądź chociażby wynająć swoją nieruchomość, wie z jakim nakładem czasu się to wiąże i ile kosztuje to nerwów. Godziny spędzone na rozmowach telefonicznych odpowiadając na skomplikowane pytania oraz sztuczne uśmiechy podczas prezentacji. Większość ludzi chciałaby sobie tego oszczędzić, szczególnie gdy w ciągu dnia mają wiele swoich zajęć oraz życie zawodowe. Dla pośrednika nieruchomości jest to jego praca, którą lubi i w której się sprawdza.

Nasze usługi w liczbach
0

Od tylu lat działamy
na polskim rynku.

0

Liczba przeprowadzonych
przez nas transakcji.

0

Łączna powierzchnia sprzedanych
przez nas nieruchomości w m2.

0

Wartość transakcji w PLN,
które obsłużyliśmy.