23 maja 2017Jak ustalić cenę nieruchomości komercyjnej?

Ważną kwestią w wypadku, gdy właściciel pragnie sprzedać swoją nieruchomość jest określenie odpowiedniej dla niej ceny. Nie może być ona zbyt niska, ani też zbyt wysoka. Zadanie to nie należy do łatwych, dlatego postaramy się przybliżyć w jaki sposób najkorzystniej ustalić cenę lokalu komercyjnego tak, aby móc go szybko sprzedać i jednocześnie na nim zarobić.

Lokal zostanie sprzedany szybko i za odpowiednią cenę jeżeli kwota, za którą właściciel będzie chciał go sprzedać będzie adekwatna do atrakcyjności nieruchomości, jej lokalizacji oraz najbliższego sąsiedztwa. Jednakże w jaki sposób obliczyć tą adekwatną kwotę i na co należy zwrócić uwagę? W tym momencie do pracy wkracza zespół Zostanrentierem.com, który podpowie wszystkim zainteresowanym jak zająć się delikatną kwestią finansów.

Obserwuj jakie ceny oferują inni za podobne nieruchomości

Najlepszym czujnikiem rynku nieruchomości komercyjnych jest sprawdzanie ofert innych sprzedawców. Pomimo tego, iż każda nieruchomość ma swoje indywidualne cechy, to jednak znalezienie ofert innych lokali o podobnych parametrach nie jest szczególnie trudne. W rzeczywistości takich ofert jest bardzo wiele i można łatwo odnaleźć je w sieci. Pamiętaj jednak, że ceny nieruchomości w twojej okolicy są to najczęściej ceny ofertowe, a nie ceny transakcyjne. Najczęściej zanim dojdzie do finalizacji transakcji ceny są jeszcze niejednokrotnie negocjowane i zmieniane. W takim wypadku dobrym rozwiązaniem jest, aby oferta sprzedawcy była zbliżona ceną do kwot, w których są prezentowane lokale podobne do sprzedawanej nieruchomości komercyjnej.

Gdy telefon milczy…

Często zdarza się jednak, że właściciel nieruchomości komercyjnej nie jest w stanie spojrzeć na nią krytycznym okiem. Czasami wkład i serce jakie zostały włożone w odnowienie, remont i prowadzenie danego miejsca może przesłaniać jego rzeczywistą wartość i jego możliwości. Wtedy nawet po wystawieniu swojej oferty telefon przez długi czas milczy. Czas jaki powinien być zastanawiający dla sprzedawcy to około 1-2 miesięcy bez wyraźnego zainteresowania lokalem użytkowym. Po tym czasie należy się zacząć zastanawiać czy oby podana cena jest adekwatna do stanu nieruchomości. Informacją dla obecnego rentiera jest również to, co mówią potencjalni kupcy. Czasem zdarza się również tak, że zainteresowanie nieruchomością komercyjną jest duże, jednak nikt nie decyduje się na zakup. Często potencjalni zainteresowani po pierwszej wizycie już nigdy się nie odzywają. Takie zachowanie również powinno wzbudzić podejrzenia sprzedawcy, który prawdopodobnie powinien rozpatrzyć swoją ofertę.

Dla wielu kupujących kwestia ceny nieruchomości może być kluczowym czynnikiem wpływającym na podjęcie decyzji zakupowej. Jeżeli cena będzie zbyt wysoka, to wartościowy kupiec może zrezygnować z oferty. W wypadku gdy cena jest dopasowana do wartości nieruchomości, znajdzie się zapewne nie jeden, a nawet kilku potencjalnych kupców. W takim przypadku możesz odsprzedać nieruchomość komercyjną osobie, której ze spokojem powierzysz swój lokal bądź tej, która zaoferuje wyższą cenę. Jednym słowem dając nie zawyżoną cenę potencjalnie możesz zyskać więcej niż w początkowych założeniach.

Kto może pomóc w wycenie nieruchomości komercyjnej?

Sprzedawca nieruchomości, który nawet po uwzględnieniu tych rad nie potrafi ustalić odpowiedniej ceny swojego lokalu, bądź nie chce się po prosu tym zajmować, zawsze może skonsultować się z doradcą portalu Zostanrentierem.com. W zależności od potrzeb sprzedawca może wystawić swój lokal użytkowy w proponowanej przez siebie cenie bądź pozostawić kwestię wyceny nieruchomości profesjonalnemu zespołowi, znającemu się na swoim fachu. Nasi eksperci mają doświadczenie w handlu nieruchomościami, dlatego posiadają płynność w poruszaniu się po rynku lokali użytkowych. Poprzez wieloletnią praktykę, wiedzą jak ustalają się ceny porównywalnych nieruchomości w określonej okolicy. Dzięki tej wiedzy wystawiony lokal szybciej znajdzie nowego nabywcę i oszczędzi to właścicielowi wielu miesięcy czekania na kupca.

Serwis Zostanrentierem.com jest ogólnopolskim portalem, dlatego zna się dobrze na krajowym rynku nieruchomości. Z powodzeniem każdy sprzedawca może powierzyć mu swoje interesy i oczekiwać przyszłych zysków.

Nasze usługi w liczbach
0

Od tylu lat działamy
na polskim rynku.

0

Liczba przeprowadzonych
przez nas transakcji.

0

Łączna powierzchnia sprzedanych
przez nas nieruchomości w m2.

0

Wartość transakcji w PLN,
które obsłużyliśmy.